Haideți să ”explorăm” împreună următoarea teorie, a mea privind trecutul nostru, chiar aș zice al civilizației. așa cum o cunoaștem.
Deci...să începem cu începutul, nu?Eu cred că aici în Carpați se găsește nucleul, rădăcina din care s-a născut civilizația.
Iată succint argumentele mele, pe care o să argumentez dacă este cazul .
În timpurile străvechi, poate chiar înainte de ultima glaciațiune, în spațiul Carpato- Danubiano-Pontic, mulțumită condițiilor propice agriculturii și bogăției solului, a apărut o civilizație net superioară timpurilor sale, pe care de dragul vechilor scrieri și al lui Densușianu și Lovinescu - o să-i denumesc Hiperboreeni sau Arieni.
Cum agricultura stă la baza fiecărei societăți, indiferent de principii sau epocă, Anticii au pus bazele unei rețele de irigații, de cultivare etc.pentru a avea randament.
Ulterior surplusul de hrană a generat o ușurare a vieții cotidiene apărând primele forme organizate de stat și de comunități unde s-au dezvoltat centrele de, hai să le zicem, ”auxiliare” - olărit, meșteșugărești, artele etc. deoarece, conform principiilor enunțate de A. Maslov,, toate nevoile umane de ”bază” erau asigurate.
Astfel, în scurt timp, civilizația ”Anticilor” a cunoscut o dezvoltare nemaiîntâlnită până atunci, progresând constant în toate domeniile și încurajând apariția unor domenii noi: arta,scrisul, medicina, astronomia etc.
O dată cu dezvoltarea intelectuală, economică a apărut și ”necesitatea dezvoltării spațiale”- terestru, desigur vorbind, astfel apărând primele migrații și explorări ale spațiului geografic,și primele colonii ale ”anticilor” în diferite colțuri ale Pământului.
Coloniile au început, după modelul ”țării-mamă”, să se dezvolte individual dar totuși secundare față de Hiperboreea.
Poate progresul civilizației ”primordiale” a durat mii de ani, dar undeva ”ceva” s-a întâmplat, ce a cauzat declinul civilizației hiperboreene-ariene.
Poate coloniile au început să-și manifeste dorința de independență, poate un cataclism natural ( sau provocat?) s-a întâmplat, glaciațiune,schimbarea bruscă a polilor pământului etc.
Cert este că ”omenirea” a fost ”aruncată”- să-i zicem așa, în primul său ”Ev Mediu”-dar, civilizația nu a pierit
Poate mai departe, plecând pe teoria coloniilor satelit- de data asta independente, deja pot afirma că fiecare s-a dezvoltat pe același substrat comun, dar cu particularități fiecăreia.( elenă, romană, mayasă etc.)
Totuși după perioada de declin , anumite state au realizat că informația înseamnă putere,iar din dorința de superioritate și de dominație, au început o campanie de colectare a tehnologiilor, informaților și de denigrare a originilor lor, mergând până la extremis - de negare și de distrugere a oricărei dovezi ce contravenea intereselor lor.
Ca argument vă rog să vă amintiți ce a făcut ”marele imperiu roman” cu civilizația dacă - făcând o paralela cu cea cartagineză.
Poate și astăzi există ”grupuri de interes” ce dețin pârgii ale puterilor industriale, economice, politice financiare etc. ce nu-și doresc să se afle adevărul despre originile noastre, nici să renunțe la dominația informației. deoarece le dăunează grav interesele și scopurile.
Teoretic cât și practic, dacă dovezile ce urmează să le adun, ar rescrie nu numai istoria Daco-României, dar și a Terrei.
Discuții dacă doriți pe tema acestei teorii,le putem ține pe Facebook, pe grupul ”Lupii Albi” sau pe Yahoo Messenger, ID: romanianryder.
”Gândire plăcută”
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu