vineri, 24 februarie 2012
Cum au rezolvat problema ROM-ulană autoritățiile din Germania și Austria.
După 1990 Occidentul european s-a confruntat cu o adevărată invazie de de ”estici”.
Mulți au căutat,încă mai caută, un viitor mai bun, o societate normală, un trai decent.
DAR....în același timp cu oamenii decenți, muncitori,civilizați ...”afară în STRĂINEZIA” au plecat și oportuniștii - cei ce doreau îmbogățirea prin orice mijloace.
”Esticii” s-au făcut rapid remarcați, patronii preferând să angajeze prin concurs , pe ai noștrii - oameni bine calificați, ce se mulțumeau cu ORICE salariu și fără a-și negocia la ”sânge” condițiile de angajare. Ori în aceste condiții era normal să apară unele dintre cele mai comune sentimente umane - URA,INVIDIA,DISPREȚUL,DEFĂIMAREA,bârfa etc. ale ”autohtonilor” la adresa ”esticilor” - pierdeau privilegii,salariul se reducea, ”fișa postului” se îmbogățea - noi ”esticii” acceptam cam...orice....
Dar alături de ”muncitori”sau de sportivi... au venit și cei menționați mai sus - OPORTUNIȘTII, proveniți din pătura socială de jos -majoritatea de etnie Rromă -țigănească.
Au adus cu ei și stilul de viață ce le este caracteristic precum și ”metodele” de a se ”descurca” - cerșit,furat,prostituție etc.
Faptele lor infracționale,anti-sociale,anti-decente etc.au dat ”apă la moară” sindicaliștilor, politicienilor de ”extremă” ce cereau și impuneau soluții extreme gen: să scăpăm de cerșetori și de hoți - afară cu românii,ungurii,bulgarii să ne scăpăm de toți etc.
Pe fondul mâncătorilor de lebede, a infractorilor etc. ”estici-balcanici” apar mișcari neo-naziste ce iau amploare exponențial, până astăzi încât se ajunge chiar la extremism și un adevărat blocaj și reticență față de noi, de ”estici”, de ”balcanici”.
Culmea nazismului postbelic,părerea mea, este atinsă în Austria când Jorg Heider și partidul său de extremă dreaptă, cu declarate intenții național-socialiste (Partidul Libertații - Freiheitliche Partei Österreichs) devine principalul partid de opoziție în țara de origine a lui Adolf Hitler (pentru necunoscători Adolf Hitler era austriac, la fel cu Napoleon Bonaparte era corsican - italian).
Principalele lor puncte de campanie erau strict anti - balcanici, anti- infractori și militau pentru excluderea ”esticilor” din țară.
O dată cu venirea lor la ”guvernare” , au influențat și țara vecină,Germania ce în curând a adoptat o politica internă asemănătoare.
Soluția ”germanică”- decentă de a rezolva flagelul cerșetorilor a fost:
- arestarea și condamnarea pentru vagabondaj și o pedeapsă blândă cu câteva ore de muncă în folosul comunității.
- toleranță minimă,chiar 0% față de infractori + ore de muncă în folosul comunității pe perioada detenției.(au plecat de la premiza enunțată și de mine recent: cuc clocind și țigan muncind nu o să vedeți prea curând)
Neoficial, poliția germană sau austriacă a devenit impasibilă atunci când un cetățenii sau grupuri de tineri neo-nazi ”refulau violent” la adresa esticilor și nu se sesizau sau nu interveneau atunci când un ”estic” era bătut, ne mai contând culoarea pielii (dacă erau albi sau tuciurii) dacă ”esticul” era om decent muncitor etc sau un cerșetor.
În câteva luni s-a făcut curățenie și la propriu și la figurat,au reapărut lebedele în parc, iar rom-ulanii - țiganii au migrat către alte popoare mai ”pașnice”, mai tolerante - Italia, Spania,Anglia,Belgia..ducând după ei modul lor de viață și îmbogățire (fac orice pe bani), iar azi, deoarece și aceste societăți devin la fel ca și Germania și Austria...își mută ”catrafusele” în Nordul Europei.
A mai rămas să NE FACĂ DE CACAO și să și cultive ”cerșetoria,furtul,prostituția etc.”- mafia țigănească ...în țările slave ( Rusia,Cehia,Polonia etc.)
Iar noi suntem ”intoleranți,rasiști,ipocriți” - cei care mai au curajul sa ii DEMAȘTE de fapt cum sunt...
CURÂND...VOR PLĂTI ȘI AICI TOATE ”OALELE SPARTE”!
Romanian Ryder - R.R.
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu