marți, 10 aprilie 2012
Trăim într-o lume nebună
Familia americanului de culoare omorât la Giurgiu de un român de culoare va da în judecată pe motive de.... ”rasism,anti-american (???) etc.” în valoare de....123 MILIOANE DE DOLARI!
Cât de cretini,nebuni și incapabili avem noi azi - politicienii, slugi la ”Înalta Poartă Aliată ” îi vor grăbi, să soluționeze ”problema” mai mult ca sigur vor interveni financiar și îi vor da câteva milioane de dolari să-i închidă gura ( că de...doar nu dau din buzunarul lor - o să dea de la bugetul ală cârpit și sărăcit, deci din buzunarul fiecărui român - al meu, al tău) avem un exemplu grăitor de mușamalizare - cazul lui Teo Peter, omorât de un american ce rapid a fost ”soluționat” și de către autoritățile din România dar și de cele din U.S.A. - ați mai auzit cumva de caz sau de o condamnare a americanului bețiv?- EU SIGUR NU!
Pe de altă parte, cum mama dracului imediat ce li se întâmplă ceva, imediat Negrii Americii urlă ( ca și Rom-ulanii- Țiganii autohtoni) Rasism.Dar în cazul fetelor bătute de cele două CIORI afro-americane, tot bascketbaliste, în Cluj, nimeni din România NU A LUAT O MĂSURĂ împotriva lor?
Și de ce eu în țara mea MEREU să fac pe placul Americanilor sau a țiganilor?
Dacă vrea CIOARA de peste baltă bani de ce nu cere agresorului sau familiei agresorului, adică rom-ulanilor-țiganilor din România ce i-au omorât puradelul? De ce să plătim NOI MAJORITARII pretențiile altora, fondate sau nefondate?
Sau nu îndrăznesc să ceară bani rom-ulanilor că sigur știu că nu o să primească, dar...Statului da, că știu că SIGUR slugile politicienești de azi se vor grăbi să le dea bani?
Apropo, dar cu RUȘINEA CUM RĂMÂNE?Rușinea că un cetățean Român ( că îmi place sau nu agresorul rom-ulan are cetățenie românească) a omorât un Nigger ( un rom-ulan american) și acum pentru acestă crimă suntem denigrați ( IAR?) în Presa Occidentală și, conform obiceiului de a face din țânțar - balenă albastră, suntem descriși în cele mai ”gri” forme - violenți, inculți, necivilizați etc. ( a se vedea cazul Mailat - rom-ulanul atât de mediatizat de către presa din Cizma Italiană - ce a dat apăr la moară presei anti-românești - DEMONIZÂND un întreg popor - al meu, român, pentru ce a făcut un venetic rom-ulan)
Și te întreb, până când VEI MAI PERMITE oricărui ”neterminat” să-și permită ORICE CU TINE?
Romanian Ryder
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/mama-baschetbalistului-american-ucis-intr-un-club-din-giurgiu-cere-despagubiri-de-123-mil-dolari.html
duminică, 8 aprilie 2012
Teorie...
Haideți să ”explorăm” împreună următoarea teorie, a mea privind trecutul nostru, chiar aș zice al civilizației. așa cum o cunoaștem.
Deci...să începem cu începutul, nu?Eu cred că aici în Carpați se găsește nucleul, rădăcina din care s-a născut civilizația.
Iată succint argumentele mele, pe care o să argumentez dacă este cazul .
În timpurile străvechi, poate chiar înainte de ultima glaciațiune, în spațiul Carpato- Danubiano-Pontic, mulțumită condițiilor propice agriculturii și bogăției solului, a apărut o civilizație net superioară timpurilor sale, pe care de dragul vechilor scrieri și al lui Densușianu și Lovinescu - o să-i denumesc Hiperboreeni sau Arieni.
Cum agricultura stă la baza fiecărei societăți, indiferent de principii sau epocă, Anticii au pus bazele unei rețele de irigații, de cultivare etc.pentru a avea randament.
Ulterior surplusul de hrană a generat o ușurare a vieții cotidiene apărând primele forme organizate de stat și de comunități unde s-au dezvoltat centrele de, hai să le zicem, ”auxiliare” - olărit, meșteșugărești, artele etc. deoarece, conform principiilor enunțate de A. Maslov,, toate nevoile umane de ”bază” erau asigurate.
Astfel, în scurt timp, civilizația ”Anticilor” a cunoscut o dezvoltare nemaiîntâlnită până atunci, progresând constant în toate domeniile și încurajând apariția unor domenii noi: arta,scrisul, medicina, astronomia etc.
O dată cu dezvoltarea intelectuală, economică a apărut și ”necesitatea dezvoltării spațiale”- terestru, desigur vorbind, astfel apărând primele migrații și explorări ale spațiului geografic,și primele colonii ale ”anticilor” în diferite colțuri ale Pământului.
Coloniile au început, după modelul ”țării-mamă”, să se dezvolte individual dar totuși secundare față de Hiperboreea.
Poate progresul civilizației ”primordiale” a durat mii de ani, dar undeva ”ceva” s-a întâmplat, ce a cauzat declinul civilizației hiperboreene-ariene.
Poate coloniile au început să-și manifeste dorința de independență, poate un cataclism natural ( sau provocat?) s-a întâmplat, glaciațiune,schimbarea bruscă a polilor pământului etc.
Cert este că ”omenirea” a fost ”aruncată”- să-i zicem așa, în primul său ”Ev Mediu”-dar, civilizația nu a pierit
Poate mai departe, plecând pe teoria coloniilor satelit- de data asta independente, deja pot afirma că fiecare s-a dezvoltat pe același substrat comun, dar cu particularități fiecăreia.( elenă, romană, mayasă etc.)
Totuși după perioada de declin , anumite state au realizat că informația înseamnă putere,iar din dorința de superioritate și de dominație, au început o campanie de colectare a tehnologiilor, informaților și de denigrare a originilor lor, mergând până la extremis - de negare și de distrugere a oricărei dovezi ce contravenea intereselor lor.
Ca argument vă rog să vă amintiți ce a făcut ”marele imperiu roman” cu civilizația dacă - făcând o paralela cu cea cartagineză.
Poate și astăzi există ”grupuri de interes” ce dețin pârgii ale puterilor industriale, economice, politice financiare etc. ce nu-și doresc să se afle adevărul despre originile noastre, nici să renunțe la dominația informației. deoarece le dăunează grav interesele și scopurile.
Teoretic cât și practic, dacă dovezile ce urmează să le adun, ar rescrie nu numai istoria Daco-României, dar și a Terrei.
Discuții dacă doriți pe tema acestei teorii,le putem ține pe Facebook, pe grupul ”Lupii Albi” sau pe Yahoo Messenger, ID: romanianryder.
”Gândire plăcută”
vineri, 24 februarie 2012
Cum au rezolvat problema ROM-ulană autoritățiile din Germania și Austria.
După 1990 Occidentul european s-a confruntat cu o adevărată invazie de de ”estici”.
Mulți au căutat,încă mai caută, un viitor mai bun, o societate normală, un trai decent.
DAR....în același timp cu oamenii decenți, muncitori,civilizați ...”afară în STRĂINEZIA” au plecat și oportuniștii - cei ce doreau îmbogățirea prin orice mijloace.
”Esticii” s-au făcut rapid remarcați, patronii preferând să angajeze prin concurs , pe ai noștrii - oameni bine calificați, ce se mulțumeau cu ORICE salariu și fără a-și negocia la ”sânge” condițiile de angajare. Ori în aceste condiții era normal să apară unele dintre cele mai comune sentimente umane - URA,INVIDIA,DISPREȚUL,DEFĂIMAREA,bârfa etc. ale ”autohtonilor” la adresa ”esticilor” - pierdeau privilegii,salariul se reducea, ”fișa postului” se îmbogățea - noi ”esticii” acceptam cam...orice....
Dar alături de ”muncitori”sau de sportivi... au venit și cei menționați mai sus - OPORTUNIȘTII, proveniți din pătura socială de jos -majoritatea de etnie Rromă -țigănească.
Au adus cu ei și stilul de viață ce le este caracteristic precum și ”metodele” de a se ”descurca” - cerșit,furat,prostituție etc.
Faptele lor infracționale,anti-sociale,anti-decente etc.au dat ”apă la moară” sindicaliștilor, politicienilor de ”extremă” ce cereau și impuneau soluții extreme gen: să scăpăm de cerșetori și de hoți - afară cu românii,ungurii,bulgarii să ne scăpăm de toți etc.
Pe fondul mâncătorilor de lebede, a infractorilor etc. ”estici-balcanici” apar mișcari neo-naziste ce iau amploare exponențial, până astăzi încât se ajunge chiar la extremism și un adevărat blocaj și reticență față de noi, de ”estici”, de ”balcanici”.
Culmea nazismului postbelic,părerea mea, este atinsă în Austria când Jorg Heider și partidul său de extremă dreaptă, cu declarate intenții național-socialiste (Partidul Libertații - Freiheitliche Partei Österreichs) devine principalul partid de opoziție în țara de origine a lui Adolf Hitler (pentru necunoscători Adolf Hitler era austriac, la fel cu Napoleon Bonaparte era corsican - italian).
Principalele lor puncte de campanie erau strict anti - balcanici, anti- infractori și militau pentru excluderea ”esticilor” din țară.
O dată cu venirea lor la ”guvernare” , au influențat și țara vecină,Germania ce în curând a adoptat o politica internă asemănătoare.
Soluția ”germanică”- decentă de a rezolva flagelul cerșetorilor a fost:
- arestarea și condamnarea pentru vagabondaj și o pedeapsă blândă cu câteva ore de muncă în folosul comunității.
- toleranță minimă,chiar 0% față de infractori + ore de muncă în folosul comunității pe perioada detenției.(au plecat de la premiza enunțată și de mine recent: cuc clocind și țigan muncind nu o să vedeți prea curând)
Neoficial, poliția germană sau austriacă a devenit impasibilă atunci când un cetățenii sau grupuri de tineri neo-nazi ”refulau violent” la adresa esticilor și nu se sesizau sau nu interveneau atunci când un ”estic” era bătut, ne mai contând culoarea pielii (dacă erau albi sau tuciurii) dacă ”esticul” era om decent muncitor etc sau un cerșetor.
În câteva luni s-a făcut curățenie și la propriu și la figurat,au reapărut lebedele în parc, iar rom-ulanii - țiganii au migrat către alte popoare mai ”pașnice”, mai tolerante - Italia, Spania,Anglia,Belgia..ducând după ei modul lor de viață și îmbogățire (fac orice pe bani), iar azi, deoarece și aceste societăți devin la fel ca și Germania și Austria...își mută ”catrafusele” în Nordul Europei.
A mai rămas să NE FACĂ DE CACAO și să și cultive ”cerșetoria,furtul,prostituția etc.”- mafia țigănească ...în țările slave ( Rusia,Cehia,Polonia etc.)
Iar noi suntem ”intoleranți,rasiști,ipocriți” - cei care mai au curajul sa ii DEMAȘTE de fapt cum sunt...
CURÂND...VOR PLĂTI ȘI AICI TOATE ”OALELE SPARTE”!
Romanian Ryder - R.R.
miercuri, 22 februarie 2012
PROTEST - MA MANIFEST - EXIST,LUPT!
M-AM SATURAT CA SA MERG CU CAPUL PLECAT, CA IN TARA MEA - ROMANIA - AM AJUNS UN STRAIN.
M-AM SATURAT SA FIU CU UN TIGAN CONFUNDAT, ATUNCI CAND IES DIN ROMANIA.
M-AM SATURAT SA VAD CUM PE ZI CE TRECE SUNTEM DIN CE IN CE MAI SARACI.
M-AM SATURAT DE OAMENI RESEMNATI DE STAREA DE SINE SI CARE AU INCEPUT SA SE MULTUMEASCA CU PUTIN.
M-AM SATURAT DE MINCIUNILE CLASEI POLITICE SAU ALE ASPIRANTILOR CE VAND DROGUL MINCIUNII PRIN INTERMEDIUL MASS-MEDIEI SI CEL MAI DES AL "TEMBELIZORULUI"
M-AM SATURAT DE OAMENI INGUSTI, LENESI, MINCINOSI, OPORTUNISTI
M-AM SATURAT DE MULTE SI DE MULTI , DAR AM O SPERANTA CA MAINE TU , DA...TU TE VREI TREZI DIN PANZA DE MINCIUNI , NU TE VEI LASA IN CONTINUARE PROSTIT, FURAT, MINTIT,MANIPULAT!
MERITI SI TU SI EU O VIATA MAI BUNA!
NUMAI DACA VREI SA TE RUPI DE A TE COMPLACE, NUMAI DACA IEI ATITUDINE,NUMAI DACA VREI CEVA MAI BUN PENTRU TINE, FAMILIA TA, VIITORUL COPIILOR TAI!
Romanian Ryder - R.R.
https://www.facebook.com/groups/alb.mandru/
M-AM SATURAT CA SA MERG CU CAPUL PLECAT, CA IN TARA MEA - ROMANIA - AM AJUNS UN STRAIN.
M-AM SATURAT SA FIU CU UN TIGAN CONFUNDAT, ATUNCI CAND IES DIN ROMANIA.
M-AM SATURAT SA VAD CUM PE ZI CE TRECE SUNTEM DIN CE IN CE MAI SARACI.
M-AM SATURAT DE OAMENI RESEMNATI DE STAREA DE SINE SI CARE AU INCEPUT SA SE MULTUMEASCA CU PUTIN.
M-AM SATURAT DE MINCIUNILE CLASEI POLITICE SAU ALE ASPIRANTILOR CE VAND DROGUL MINCIUNII PRIN INTERMEDIUL MASS-MEDIEI SI CEL MAI DES AL "TEMBELIZORULUI"
M-AM SATURAT DE OAMENI INGUSTI, LENESI, MINCINOSI, OPORTUNISTI
M-AM SATURAT DE MULTE SI DE MULTI , DAR AM O SPERANTA CA MAINE TU , DA...TU TE VREI TREZI DIN PANZA DE MINCIUNI , NU TE VEI LASA IN CONTINUARE PROSTIT, FURAT, MINTIT,MANIPULAT!
MERITI SI TU SI EU O VIATA MAI BUNA!
NUMAI DACA VREI SA TE RUPI DE A TE COMPLACE, NUMAI DACA IEI ATITUDINE,NUMAI DACA VREI CEVA MAI BUN PENTRU TINE, FAMILIA TA, VIITORUL COPIILOR TAI!
Romanian Ryder - R.R.
https://www.facebook.com/groups/alb.mandru/
Iti cer o parere.
Am aflat ceva de la un prieten si iti cer parerea.
In urma cu ceva timp prietenul (Sergiu Popovici) a acceptat o colaborare intre firma ce o detinea si un ONG reprezentand etnia RRoma, urmand sa integreze in campul muncii, pentru o constructie civila, vreo 200 (doua sute) de barbati tigani de etnie RRoma.
A doua zi erau toti prezenti urma protectia muncii si o proba de cateva zile pentru a se face o selectie cat de cat - care au specializare si pot practica sau care pot fi angajati ca simpli salahori.
Surpriza: a doua zi pentru a da proba de lucru si de a incepe munca efectiv din 200 (inca o data DOUA SUTE) prezenti erau DOAR 3...
Contactati telefonic reprezentatii ONG ului ...n-au avut nici o explicatie.
Desigur cei trei au fost angajati , pentru a suplini restul de muncitori s-au facut angajari din randul "majoritarilor"
Acum revenind:
Ce motivatie ar putea explica aceasta situatie?
Alta decat "rasista" zicala: Cuc clocind si tigan muncind - unde dracu sa vazut?
Romanian Ryder - R.R.
DACII LIBERI (autor anonim)
Din nou, Dacii liberi
Noi n-am avut nevoie
Să luam adeverinţe
Că vieţuim acasă,
... În patrie la noi,
Am fost şi vom rămâne
De-a pururi dacii liberi
Şi iubitori de pace,
Şi vrednici de război.
Să luam adeverinţe
Că vieţuim acasă,
... În patrie la noi,
Am fost şi vom rămâne
De-a pururi dacii liberi
Şi iubitori de pace,
Şi vrednici de război.
La Sarmisegetuza,
La focuri, cu Zamolxe,
Şi stelele din ceruri
Din sânge ni se rup.
Nu ne-au învins romanii
Şi-am râs de toţi barbarii
Strigând la ei cu steagul
Făcut din cap de lup.
La focuri, cu Zamolxe,
Şi stelele din ceruri
Din sânge ni se rup.
Nu ne-au învins romanii
Şi-am râs de toţi barbarii
Strigând la ei cu steagul
Făcut din cap de lup.
Această dăm de ştire,
De sub pământul nostru,
Urmaşilor în care
Reinviem acum.
Femeile iubindu-şi
Să nască dacii liberi
Spre răzbunarea noastră
Pe cel din urmă drum.
De sub pământul nostru,
Urmaşilor în care
Reinviem acum.
Femeile iubindu-şi
Să nască dacii liberi
Spre răzbunarea noastră
Pe cel din urmă drum.
Numiţi şi ţara noastră
Cu numele ei dacic
Iubiţi pe nou veniţii
După atâţia ani,
Dar veşnic ţineţi minte
Că peste dacii liberi
Au tot călcat invazii
Şi altfel de romani.
Cu numele ei dacic
Iubiţi pe nou veniţii
După atâţia ani,
Dar veşnic ţineţi minte
Că peste dacii liberi
Au tot călcat invazii
Şi altfel de romani.
Noi am rămas în glie
Şi devenim pădure,
Şi devenim recolte,
Să vă hrănim pe voi,
Şi temelia ţării
S-o întărim cu oase
Şi iubitori de pace,
Şi vrednici de război.
Şi devenim pădure,
Şi devenim recolte,
Să vă hrănim pe voi,
Şi temelia ţării
S-o întărim cu oase
Şi iubitori de pace,
Şi vrednici de război.
Cu tot ce năzăreşte
Din firea noastră veche,
Dăm Romelor de ştire,
Prin ierburi murmurind,
Că numai oboseală
Ne-a aşezat sub scoarţă,
Dar dacă e nevoie
Ne vom scula oricând
Din firea noastră veche,
Dăm Romelor de ştire,
Prin ierburi murmurind,
Că numai oboseală
Ne-a aşezat sub scoarţă,
Dar dacă e nevoie
Ne vom scula oricând
marți, 21 februarie 2012
Imn
Imnul Urmasilor dacilor si al tuturor eroilor si martirilor acestei tari si al neamului romanesc
http://www.trilulilu.ro/muzica-traditionala/maicile-de-la-diaconesti-avem-o-tara-sfanta
http://www.trilulilu.ro/muzica-traditionala/maicile-de-la-diaconesti-avem-o-tara-sfanta
luni, 20 februarie 2012
POLITICIENII SE CEARTA PE CIOLAN
Primăria Baia de Fier se opune categoric deschiderii carierei de granit în Rânca. Întreaga comunitate se declară împotriva înfiinţării unei cariere în apropierea viitoarei staţiuni. Ionel Manţog, consilier judeţean din partea PD-L îi transmite primarului din această localitate, Constantin Mihuţescu, să se mai gândească. Cel care vrea să exploateze granitul din zona Releului este tot un pedelist, Theodor Berna, afacerist intrat în top Forbes, cu o avere estimată la 60 de milioane de euro.
Scandalul privind deschiderea unei cariere de granit în Rânca de către omul de afaceri PDL Theodor Berna, continuă. Primarul localităţii Baia de Fier, Constantin Mihuţescu, s-a declarat împotriva înfiinţării carierei de granit în zona Releului din Rânca, motivând că atât turiştii, mediul înconjurător, cât şi Transalpina ar avea de suferit din cauza exploatării acestui zăcământ. Edilul PSD Constantin Mihuţescu se opune vehement deschiderii acestei cariere, în timp ce primarul oraşului Novaci, Pantelimon Todea, susţine proiectul afaceristului Berna, din Bucureşti, pentru că bugetul primăriei ar creşte în urma acestei exploataţii. Mihuţescu a precizat public faptul că întreaga comunitate din Baia de Fier, dar şi concesionarii terenurilor din Rânca, nu sunt de acord cu înfiinţarea unei cariere de granit.
„Am cuvântul cetăţenilor din Baia de Fier şi al celor care au concesionat terenuri în Rânca legat de deschiderea carierei de granit din Tolanul Mic. Nimeni nu este de acord cu deschiderea acestei cariere. Trebuie să ne gândim că oamenii au băgat bani acolo, au investit, şi nu ştiu dacă cuiva îi cade bine ca atunci când vrea să se odihnească vine praful din carieră peste el, sau se împuşcă stâncile în carieră”, a explicat primarul de la Baia de Fier.
„Am cuvântul cetăţenilor din Baia de Fier şi al celor care au concesionat terenuri în Rânca legat de deschiderea carierei de granit din Tolanul Mic. Nimeni nu este de acord cu deschiderea acestei cariere. Trebuie să ne gândim că oamenii au băgat bani acolo, au investit, şi nu ştiu dacă cuiva îi cade bine ca atunci când vrea să se odihnească vine praful din carieră peste el, sau se împuşcă stâncile în carieră”, a explicat primarul de la Baia de Fier.
Manţog intervine în scandalul „cariera de granit”
În conflictul dintre primarii Constantin Mihuţescu şi Pantelimon Todea intervin atât preşedintele Consiliului Judeţean Gorj, Ion Călinoiu, cât şi Ionel Manţog, consilierul judeţean al PD-L. Manţog crede că, dacă cei doi edili s-ar fi înţeles, Rânca ar fi devenit oficial staţiune turistică, iar problema înfiinţării carierei de granit s-ar fi rezolvat fără scandal mediatic. Deşi consilierul judeţean Ionel Manţog vrea să pară neutru în scandalul „cariera de granit”, acesta îi transmite opozantului Constantin Mihuţescu, de la Baia de Fier, să bată în retragere pentru că firma afaceristului Theodor Berna a obţinut aproape toate avizele necesare de la instituţiile statului. „Trebuie găsită o soluţie. S-a creat o problemă. Trebuie să fim toţi conştienţi pentru că noi suntem responsabili. Nu trebuie să dăm vina pe ăla că a găsit acolo un zăcământ şi a luat din avize şi nu putem să-l condamnăm că vrea să facă afacere acolo. Sau îi spunem acum, pleacă bă de aici că noi vrem să facem turism, după ce omul şi-a făcut documentaţia, a început să-şi ducă din utilaje la Rânca. Ăla ce vină are? Trebuia să-i spuneţi omului de la început, bă n-ai ce căuta aici. Sigur, avem o problemă care trebuie rezolvată într-un fel. Dacă nu rezolvăm statutul staţiunii vom mai avea 100 de astfel de probleme”, a declarat democrat-liberalul Ionel Manţog. Preşedintele Consiliului Judeţean Gorj, Ion Călinoiu, susţine că problema înfiinţării carierei de granit, dar şi stabilirea graniţelor localităţilor Baia de Fier şi Novaci în zona Rânca, ar trebui să se rezolve fără implicaţii politice.
SURSA:
DESCHIDEREA CARIEREI DIN RANCA, IN ASTEPTARE!
Sunt tot mai puţine şanse ca în Rânca să se deschidă cariera de granit a omului de afaceri bucureştean Theordor Berna. Reprezentanţii primăriilor Novaci şi Baia de Fier s-au întâlnit cu toţi factorii de decizie de la nivelul judeţului Gorj pentru a dezbate problema înfiinţării carierei în apropierea Releului din Rânca. Autorităţile din Baia de Fier se opun acestui proiect, susţinând că Rânca n-ar mai fi o staţiune căutată de turişti.
La Rânca, autorităţile locale din Novaci şi Baia de Fier s-au întâlnit cu reprezentanţii Consiliului Judeţean şi Prefecturii Gorj, dar şi cu directori ai societăţii Tehnologica Radion SRL din Bucureşti, firmă care vrea să exploateze granitul din zona montană. Aceştia au discutat condiţiile şi urmările înfiinţării carierei de granit în zona Releului Rânca, investiţia aparţinându-i un afacerist bucureştean Theodor Berna. La aceste discuţii au luat parte şi reprezentanţii instituţiilor publice care urmează se dea aviz favorabil sau nu privind înfiinţarea carierei. „Fiecare dintre părţi şi-a exprimat punctul de vedere. Aşteptăm interesele reprezentanţilor primăriei Novaci şi Obştei. Toti cei prezenţi am fost interesaţi de modul în care este afectat traficul pe zona respectivă dacă investiţia se va realiza. Dacă această carieră se va realiza cu avizele pe care le vor primi de la Agenţia pentru Protecţia Mediului şi Drumuri Naţionale avem motive să ne întrebăm ce se va întâmpla cu turismul şi dacă traficul va avea de suferit. Suntem foarte încântaţi de ceea ce am văzut la Rânca acum, un număr foarte mare de turişti au vizitat staţiunea şi Transalpina”, a declarat pentru Radio Omega, subprefectul de Gorj, Marcel Romanescu.
Transalpina, afectată de cariera de granit
Deschiderea carierei de granit în Rânca depinde în mare măsură de deciziile Agenţiei pentru Protecţia Mediului şi Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri, autorizaţiile de funcţionare emise de acestea sunt vitale pentru firma bucureşteană care vrea să exploateze granitul. După spusele lui Marcel Romanescu, sunt tot mai puţine şanse ca în Rânca să se deschidă această carieră de granit. „Instituţiile care vor da avizul trebuie să ştie foarte bine ce fac. Dacă investiţia se va realiza, autorităţile trebuie să ia toate măsurile de protecţie a turismului în Rânca”. Autorităţile din Baia de Fier se opun deschiderii carierei, susţinând că lucrările de exploatare ar distruge Transalpina, iar Rânca n-ar mai fi o staţiune căutată de turişti. Într-o singură zi, peste patru mii de maşini au tranzitat Rânca pe cea mai înaltă şosea din România.
SURSA:http://www.impactingorj.com/actualitate/deschiderea-carierei-de-granit-in-ranca-in-asteptare.html
CITEȘTE ȘI DĂ MAI DEPARTE - DACĂ ÎȚI PASĂ!
SEMNAL DE ALARMĂ!
În urmă cu peste 200 de ani, celebrul pictor spaniol, Francisco Goya, lansa un avertisment care a marcat istoria umanității: "somnul rațiunii naște monștri".Azi eu eu îmi permit să-l parafrazez și poate să-l completez ”somnul RAȚIUNII dar și am NAȚIUNII naște monștrii”
Din ce în ce mai mult se vorbește de privatizarea și înstrăinarea rezervelor energetice ale noastre, ale României.
”Schema” este simplă, aplicată și în trecut cu ”succesuri” de aceiași oameni ce au vândut pe nimică toată, rezervele noastre de GAZE ȘI PETROL.
Ca și în cazul exploatărilor aurifere din Munții Apuseni, ca să nu ne referim la faimoasa Roșia Montană ( NU, nu este un caz singular), așa s-a procedat și cu minele sau carierele din Valea Jiului.
Aceeași ”poveste” cu neproductivitatea, modernizarea, conservarea etc. s-a folosit și în Vale.
Lista este lungă:
LUPENI,PALOȘENI,MOTRU,MĂTĂSARI,VULCANI,DRAGOTEȘTI,ALBENI,CÂLNIC peste 50 de cariere implicit peste 50 de localități din Gorj,Hunedoara,Severin,Vâlcea au fost afectate.
Metoda de manipulare a societății, implicit a minerilor - simplă, vreo 20 de salarii compensatorii - praf în ochi, utilajele vândute afară sau la fier vechi, mina, sau cariera - înghețată în timp, abandonată și lăsată la îndemâna intemperiilor.
După o perioadă în care au lăsat o populație de peste 2 MILIOANE de locuitori la voia sorții, în care au transformat zona într-un real GHETOU controlat intern și extern la sânge - să nu uitați cine s-a revoltat și pe vremea monarhiei, a comuniștilor, dar și manipulările murdare ale regimului post-decembrist ce transformaseră elementele ”mai slabe” din rândurile minerilor, în ”ARMATA PERSONALĂ” a lui Ion Iliescu si a clasei politice de atunci și de azi (mineriade - paravane folosite pentru a se scoate din țară valori, pentru a acapara totul) - azi situația arată cam așa...în Valea Jiului:
- Majoritatea orașelor ”minerești” arată ca după război - blocuri ruine , lipsă infrastructură etc.
- Populația nu a fost recalificată, și a terminat de mult banii, nu sunt investiții în zonă, majoritatea pentru a-și asigura traiul trăiesc din căutarea și vânzarea deșeurilor de fier din carieră sau din mină, agricultura nu mai poate fi practicată - nivelul de poluare este ridicat încât solul este arid.
- Infracționalitate și mortalitatea sunt la CELE MAI RIDICATE NIVELURI
- Nici un partid sau structură a statului nu a venit cu nici o soluție...azi realizăm ...de ce!
- Tacit, pe internet au început să dispară blog-uri, poze, mărturii - a început ”acțiunea de COSMETIZARE a Văii”
- La fel ca și în faimoasele clipuri comandate de Roșia Montană , cele cu noi: vrem să muncim (pt RMG - NU PENTRU STATUL ROMÂN) așa deja anumite ONG-uri apărute din senin de câteva săptămâni, laudă ”inițiativa” unor ”străinezi” care o să vină și o să redeschidă în câteva luni carierele, și vin cu utilaje NOI (???) și să vezi atunci lapte și miere pt toți.
AȘA că FACEM APEL:ROMÂNI TREZIȚI-VĂ CĂ SUNTEȚI MANIPULAȚI!VÂNDUȚI PE NIMIC DE CEI CU INTERESE ȘI SUFLETE DE SLUGI!
DACĂ E VORBA SĂ REDESCHIDEM MINELE,MAI BINE SĂ O FACEM PENTRU NOI CA BANII PROVENIȚI SĂ INTRE ÎN BUGETUL NOSTRU NAȚIONAL, SĂ NE SERVEASCĂ NOUĂ TUTUROR - NU ALTORA!
VOI REVENI CU DETALII
Romanian Ryder - R.R.
Mai jos vă prezint o imagine din GHETOUL VĂII JIULUI - MĂTĂSARI - GORJ
duminică, 19 februarie 2012
sâmbătă, 18 februarie 2012
S.U.A. își bagă nasul IAR în România.
Ambasadorul SUA, evreul Mark Gitenstein, a declarat vineri, cu ocazia “Zilei Dezrobirii Romilor din România”, că Guvernul şi Ambasada ţării sale sunt pregătite să-i ajute pe ţigani să ajungă la “egalitatea deplină cu ceilalţi” şi că ei trebuie “să se organizeze în formaţiuni politice care să le ceară drepturile”.
Asta o declară unul ce reprezintă o națiune de emigranți ce au măcelărit populația indigenă,ameri-indienii, și au înființat ”rezervațiile” - un fel de lagăre de exterminare naziste, ce și azi , se păstrează!
Îl invit pe domnul ambasador să dea o tură,fără escortă prin București, prin Balta Albă, Rahova,Ferentari și apoi să aibă tupeul să vină să ne țină discursuri.
Și dacă iubește atât de mult țiganii, să le ofere SUA excursii gratuite sau sponsorizate de ei , tur România - SUA, chiar m-aș bucura să vad cum se CACĂ șatra pe peluza Casei Albe, sau cum trage o ”paranghelie” cu manele și mici la....Alamo sau la Smithsonian Museum...și atunci, cred că îl vedem pe Obama cu ne roagă în genunchi să îi luăm înapoi, așa cum fac azi francezii.(mai țineți minte cine plângea soarta țigănimii după revoluție?francezii - cei care azi le dau bani sa scape de ei,și nu reușesc)
http://www.frontpress.ro/?p=27790
UITE CEI CARE PUN PUMNUL IN GURA MAJORITATII ROMANILOR, SI APLICA LEGEA JUNGLEI - A VIOLENTEI,ASA CUM LE ORDONA SEFII:
DE ASTIA VA E FRICA ?
PANA CAND VETI MAI TOLERA SAU VETI MAI FI LASI?
TIGANII SI MAFIA TIGANEASCA SUNT DE VINA PENTRU INFRACTIONALITATEA SI VIOLENTA DIN TARA!DIN CAUZA LOR VA E FRICA SA MERGETI PE STRADA, SA LASATI USA DESCHISA, SA VA LASATI COPII NESUPRAVEGHEATI, SA TRAITI IN TEROARE IN TARA VOASTRA!
PERSONAL I-AS CONDAMNA PENAL PENTRU CEA MAI MICA INFRACTIUNE SI LE AS DA AREST LA DOMICILIU SI MII DE ORE DE MUNCA IN FOLOSUL COMUNITATII, CA SA AVEM PARCURI, STRAZI, CURATENIE SI LINISTE IN ROMANIA.
IAR PENTRU INFRACTIUNILE GRAVE (VIOL,FURT DIN AVUTIA NATIONALA, OMOR) - PENTRU ASTEA TOATE EXISTA NUMAI O SINGURA PEDEAPSA - O ȚEAPĂ DIN OȚEL în care să fie executat INFRACTORUL - INFRACTOAREA, PUSA IN PIATA PUBLICA SA DEA EXEMPLU SI DIFUZAT 3D PRIN WEBCAM!
IN SITUATII EXTREME EXISTA DOAR SOLUTII RADICALE!
NU POT SA EXTRAGI UN DINTE CARIAT INCET SI CU DIPLOMATIE...DENTISTUL RECURGE LA FORTA PENTRU A-TI PUNE CAPAT DURERII!
CONCLUZIA: PENTRU A FACE ORDINE IN TARA E NEVOIE DE MASURI CHIRURGICALE SI RADICALE DE ERADICARE A INFRACTORILOR!
(romanian ryder - R.R.)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pVLnZgxRZoU#!
SHARE (DISTRIBUIE) DACĂ EȘTI DE ACORD!
Cum cred eu (R.R.) ca ne am redresa:
Prin confiscarea averilor politicienilor de după 1990, indiferent de culoarea lor politică (toți sunt o apă și un pământ - le pasă numai de ei, nouă ne servesc gogoșele colorate - viz amatorilor de comentarii gratuite - am zis ale TUTUROR POLITICIENILOR - n-am discriminat pe nimeni) și a oricarui individ din societatea românească de azi ce nu poate să și justifice averea - afaceriști de ”carton”,vedete - a tuturor îmbogățiților ”peste noapte”.
Confiscările să aibă loc NUMAI în urma unor anchete juste și corecte - și așa se va afla unde a dispărut industria,flota,banii de la FMI și UE etc.Cred că vom avea bani să ne achităm datoria externă , să nu mai fim la mâna FMI-ului, a NIMĂNUI și ne ar rămâne suficiente fonduri să repunem pe picioare economia,agricultura,infrastructura națională bazându-ne pe principiul eficienței și al responsabilității, iar pensiile, sănătatea, serviciile de urgență etc. nu ar mai fi NICIODATĂ o problemă ...nerezolvată (R.R.)
SPRE ATENȚIA ”PRINȚESELOR” ȘI A PĂRINȚILOR!
ÎN ROMÂNIA, ÎN SPATELE AGENȚIILOR DE MODELLING, A CASTINGURILOR, A OPULENȚEI ȘI A CARIERELOR ÎN MASS-MEDIA, DE FAPT SE ASCUNDE BINE DEGHIZATĂ O ADEVĂRATĂ INDUSTRIE - AȘ PUTEA ZICE PROSTITUȚIA ”LEGALIZATĂ”!
PRIN CARE SE RACOLEAZĂ,SE EXPLOATEAZĂ SEXUAL, ANUAL, POATE MII DE TINERE (TINERI).
IATĂ UN REPORTAJ ȘI MĂRTURII ALE UNOR VICTIME CE ADUC LUMINĂ ÎN ACEST DOMENIU,AR FI DE PREFERAT SĂ ÎL CITIȚI PENTRU A ȘTII MAI BINE ÎN CE VĂ BĂGAȚI:
http://www.evz.ro/detalii/stiri/exclusiv-evz-cinci-povestiri-autentice-despre-grozaviile-din-modelling-ul-romanesc-la-16-966929-1.html?utm_source=export&utm_medium=rss&utm_campaign
Ipocrizia (făţărnicia) milenară a Bisericii Ortodoxe nu permite să se vorbească sau să se comenteze la adresa ei (ca o organizaţie respectabilă ce este).
Iată unul dintre secretele lor - Blestemele preoţeşti, marele tabu al Bisericii
http://www.evz.ro/detalii/stiri/incognito-fereasca-sfantu-sa-ti-se-intample-blestemele-preotesti-marele-tabu-al-biseri-9.html
Iată unul dintre secretele lor - Blestemele preoţeşti, marele tabu al Bisericii
http://www.evz.ro/detalii/stiri/incognito-fereasca-sfantu-sa-ti-se-intample-blestemele-preotesti-marele-tabu-al-biseri-9.html
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

