miercuri, 22 februarie 2012
Iti cer o parere.
Am aflat ceva de la un prieten si iti cer parerea.
In urma cu ceva timp prietenul (Sergiu Popovici) a acceptat o colaborare intre firma ce o detinea si un ONG reprezentand etnia RRoma, urmand sa integreze in campul muncii, pentru o constructie civila, vreo 200 (doua sute) de barbati tigani de etnie RRoma.
A doua zi erau toti prezenti urma protectia muncii si o proba de cateva zile pentru a se face o selectie cat de cat - care au specializare si pot practica sau care pot fi angajati ca simpli salahori.
Surpriza: a doua zi pentru a da proba de lucru si de a incepe munca efectiv din 200 (inca o data DOUA SUTE) prezenti erau DOAR 3...
Contactati telefonic reprezentatii ONG ului ...n-au avut nici o explicatie.
Desigur cei trei au fost angajati , pentru a suplini restul de muncitori s-au facut angajari din randul "majoritarilor"
Acum revenind:
Ce motivatie ar putea explica aceasta situatie?
Alta decat "rasista" zicala: Cuc clocind si tigan muncind - unde dracu sa vazut?
Romanian Ryder - R.R.
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
Tigan sa munceasca? hmmm...mai greu ! Sunt cam 0.01% dintre ei care muncesc, dar daca ar putea si aia ar sta cu pua la soare toata ziua ...
RăspundețiȘtergere